Schůzky ve šk. roce 2016-2017

 

ŘÍJEN 2016

 

    Kroužek fyziky funguje na naší škole již několik let, avšak v letošním školním roce 2016/2017 se přihlásilo do kroužku nebývalé množství zájemců. Každoročně kroužek začíná pracovat průměrně s deseti členy a posléze se často přidávají další zájemci. Letos se do kroužku přihlásila většina třídy 6.B a přidali se i zájemci ze 6.A, 7.B a velký počet zájemců o fyziku - ponejvíce děvčat - je i z 5.B.

    Na prvních schůzkách v měsíci říjnu jsme si pohráli s různými pokusy s atmosférickým a hydrostatickým tlakem a také jsme zkoušeli programovat robota z robotické stavebnice. Při této práci nám často velmi pomáhá náš bývalý žák a mnohaletý člen kroužku fyziky Peťa Kufel.

Foto:

 

LISTOPAD 2016

    V listopadu jsme si vyzkoušeli opět působení atmosférického a hydrostatického tlaku. Například pěkný pokus je tzv. podvodní pumpa.  Velmi efektní je pokus, kdy naplníte kelímky od jogurtu vodou, vrch kelímku překryjete papírem a překlopíte. N jedné schůzce jsme si vyzkoušeli působení octa a jedlé sody. Vznikající oxid uhličitý nafoukne balónky i vyvrhne "lávu" z naší sopky z plastelíny.  Velký ohlas sklidila i plazmová koule. Podívejte se na naše pokusy.

Foto:

 

PROSINEC 2016

 

    V prosinci jsme si opět vyzkoušeli pokusy s plazmovou koulí, s povrchovým napětím tekutin. Velmi pěkný pokus z této skupiny je tzv. barevné mléko. Můžete vyzkoušet i sami - do mělkého talíře nalijte mléko, nasypte trošku potravinářského barviva různých barev a doprostřed talíře kápněte trošku jaru.  Dojde k rychlému mísení barev díky tomu, že jar porušil povrchové napětí mléka.

    Musíme také poděkovat Peťovi Kufelovi, jenž využije každé možnosti stavit se v naší škole a pracuje pak s dětmi při programování robota z robotické stavebnice.

Foto:

 

LEDEN 2017

 

      Činnost kroužku fyziky v lednu 2017 byla zaměřena několika směry. Velmi se nám zdařily pokusy s elektrováním. Nejvíce se líbily pokusy s balónky. Zkuste si i vy doma nenáročný pokus:

Nafouknuté balónky chvíli třete o vlasy nebo vlněný svetr. Poté je přibližte ke své hlavě, ramenu, hrudníku, kolenu – a balónky se díky přitažlivým silám k vašim částem těla „přilepí!“ Stejně tak můžete zelektrovaný balónek "přilepit“ ke zdi – toto se nám příliš nedařilo – nebo ke stropu. Na stropě balónek vydrží i několik hodin!

     Další úspěšný pokus s elektrováním je také velmi jednoduchý – zelektrujte si brčka o vlasy a brčka přitiskněte ke zdi – budou držet díky přitažlivým silám!

      Také jsme si v kroužku vyzkoušeli zákon akce a reakce v praxi – Dvě židle jsme umístili asi 6 metrů od sebe, přivázali jsme na ně provázek, jímž bylo provlečeno brčko na pití limonády.  Nafoukli jsme balónek, konec jsme zajistili jen kolíčkem na prádlo a tento balónek jsme izolepou přilepili k brčku. Balónek i s brčkem jsme přitáhli k jedné židli a uvolnili jsme kolíček. Co se stalo? Z balónku uniká prudce vzduch - toto je akce  - a balónek ujíždí opačným směrem k druhé židli – toto je reakce. Můžete opět vyzkoušet!

     Členové našeho kroužku si také vyzkoušeli různé pokusy s hustotou a se svíčkami. Podívejte se na naši svíčkovou houpačku!

 

      Kroužek fyziky na naší škole pracuje vždy v 1. pololetí, proto se tímto s našimi čtenáři pro letošek loučíme, ale v říjnu v dalším školním roce se opět ohlásíme s dalšími pokusy a jistě s novými členy!

 

Foto leden 2017:

Mgr. Anna Podgrabinská - vedoucí kroužku