Beseda o kosmonautice

07.10.2013 11:26

ZŠ Hanušovice byla loni vybrána jako jedna z 25 škol z celé ČR, kterým byl nabídnut projekt Materiály pro 21.století. Ve škole vznikl nový kroužek nadšenců fyziky - žáci se scházejí a provádějí různé zajímavé fyzikální experimenty - zjišťují, že fyzika nejsou jen vzorečky, výpočty a teorie, ale i zajímavá praxe.

V rámci projektu škola dostala zapůjčeny i různé zajímavé pomůcky, se kterými nyní žáci experimentují –např. levitující globus, solární stavebnici, hvězdářský dalekohled,…

Žáci naší školy byli i na zajímavých exkurzích – na Štefánikově hvězdárně v Praze, ve výzkumném ústavu plazmatu v Praze, pojedeme ještě i do Vítkovic.

Dne 7.10.2013 naši školu navštívil jeden z autorů projektu – ředitel České kosmické kanceláře – Milan Halousek. Žáci 4. a 5.třídy si vyslechli přednášku o významu výzkumu kosmu, o  životě kosmonautů na orbitální stanici, o jejich práci i trávení volného času. Mohli se též vyfotografovat s plyšovým krtečkem, který byl s kosmonauty ve vesmíru.

Žáci 8.B získali informace o mimozemských civilizacích a o vysílání raket se zprávami o našem pozemském životě do vzdálených galaxií. Také jsme se dověděli o prvních kosmonautech – pokusných zvířatech a o jejich letech do kosmu. Zjistili jsme, že nelétali jen psi, ale i opičky, hmyz, ryby i hlemýždi. Některá zvířata za letu bohužel zemřela, ale některá se účastnila i několika letů. Toto vyprávění nebylo vždy veselé, ale vědci tehdy potřebovali prozkoumat možnost přežití na vesmírné lodi – a tak použili pro experimenty zvířátka.

Žáci si vyslechli zajímavou přednášku a získali tak nové zajímavé poznatky o výzkumu vesmíru.

 

AP