Den na Mírově

18.06.2012 07:51

Ve čtvrtek 14. června 2012 se zúčastnili žáci 9. tříd naší školy celodenního projektu: „Den na Mírově“, v rámci kterého byli seznámeni s vězeňstvím v České republice a s historií a současností Věznice Mírov, která je umístěná na bývalém středověkém hradě v obci Mírov (okres Šumperk). Jde o věznici se zvýšenou ostrahou, která má mimo jiné oddělení pro doživotně odsouzené, kde jsou vězněni nejnebezpečnější vězni České republiky.

Po příjezdu všechny účastníky přivítal plk. Ing. Mgr. Vladimír Lang, ředitel Věznice Mírov. Žáci byli informováni o druzích trestů s výkonem ve věznicích, o výchově vězňů, zbraních a úloze služebních psů. Prohlédli si hradby se strážemi, vstoupili do prostoru cel, do soudní a společenské místnosti. Seznámili se s aktivitami vězňů pracujících v kovovýrobě pro závod Siemens a ve výrobě nábytku na zakázku. Děti zavítaly i do historického kostela.

Dotazy žáků směřovaly ke známé kauze asi nejslavnějšího vězně Jiřího Kajínka, jednak pro nejasnosti v soudním procesu, jednak kvůli tomu, že v roce 2000 z Mírova uprchl a byl dopaden až po několika týdnech. Jiří Kajínek byl podle vyprávění našeho průvodce jediným vězněm, kterému se podařilo z věznice uprchnout. Spolu s ním měl utéci i další doživotně odsouzený vrah Martin Vlasák, ten se však zalekl střelby a vrátil se do cely.

Poděkování za organizaci zajímavé exkurze patří panu Ing. Martinu Žaitlikovi, předsedovi organizace Bezpečný Šumperk o.s. a panu Mgr. Jaroslavu Ondráčkovi, řediteli DDM Vila Doris.

Exkurze se všem zúčastněným velmi líbila a svým zaměřením směřovala k prevenci nežádoucího chování žáků.

Vladimíra Žídková, výchovná poradkyně školy