Etické dílny

23.04.2014 17:09

Paní D. Stehlíková organizuje již druhým rokem na naší škole řadu přednášek v rámci Etických dílen. V loňském i v letošním školním roce se těchto přednášek účastnilo několik tříd. Třída VIII. B se letos zúčastnila třech přednášek. 17. 3. 2014 to byla přednáška Sex, AIDS, vztahy. Ne každý z rodičů se dokáže otevřeně se svým dítětem bavit na tato témata, ale je určitě lépe toto probrat s někým dospělým nežli se „vše ožehavé“ dozvědět od stejně starých kamarádů. A je řada otázek, které by děti svým rodičům nepoložily, ale odborník si s nimi ví rady.

 24. 3. 2014 jsme se zúčastnili dílny Vážíš si svého těla. Zde jsme si povídali nejen o obezitě, bulimii, anorexii, ale třeba i o alkoholu. Já, jako třídní učitelka, jsem se upřímně divila odsouzení alkoholismu našimi žáky v anonymní anketě při této přednášce.  

7. 4. 2014 se konala dílna s názvem Peníze, peníze, peníze. Na úvod dostali žáci otázku, jak by si poradili s výhrou 300 milionů. A divila jsem se – peníze by nešly jen na dům, dovolenou, auto, počítač, mobil, ale i na charitu, pomoc hladovějícím dětem, na adopci na dálku. Povídali jsme si o potřebě peněz, o výdajích na domácnost, na vzdělání, o nutnosti šetření.

Paní D. Stehlíková umí velmi dobře zaujmout dospívající žáky, zná spoustu zajímavých příběhů ze života, které se týkají probíraných témat, vždy má přednášky vhodně doplněné zajímavou videoprezentací.

Několik názorů žáků:

„Přednášky se mi líbily, paní umí zajímavě vyprávět.“

„Líbila se mi přednáška o penězích. Chtěl bych mít hodně peněz, ale asi budu muset spíš hodně šetřit.“

„Zajímavá byla přednáška o anorexii, bulimii. Když vidíte fotky s takhle vyhublýma mladýma holkama, tak to jistě každého od takového hubnutí odradí, i když každá holka není spokojená se svou postavou. Ale takhle vypadat, to je hrůza.“

 

Za VIII. B zapsala   Anna Podgrabinská – tř. uč.