Exkurze 5. tříd do planetária v Hradci Králové

05.12.2018 18:51

Dne 28. 11. 2018 se vydali žáci ze tříd 5. A a 5. B na přírodopisnou exkurzi do Hradce Králové. Některé děti ještě nikdy v žádné hvězdárně nebyly – o to se více na návštěvu těšily. Po příjezdu do planetária jsme se posadili v promítacím sále a očekávali jsme, co se bude dít. A nebyli jsme zklamáni. Nejprve – po zhasnutí světel - se nad našimi hlavami objevila noční hvězdná obloha se spoustou souhvězdí. Přednášející nám většinu souhvězdí pojmenoval a pověděl i báje, dle kterých byla mnohá seskupení hvězd pojmenována. Nejznámější souhvězdí – Malý a Velký vůz, Orion, Kasiopeu, Velkého a Malého psa - bychom mohli možná podle daného návodu i sami najít při pozorování noční oblohy. Poté nám byly ukázány planety naší Sluneční soustavy, jak bychom je mohli vidět hvězdářským dalekohledem. Velice se nám rovněž líbilo promítnutí naší galaxie, nám nejbližších hvězd i černé díry ve vesmíru.  Následně byl promítnut film Vesmírné srážky. Zde jsme zhlédli okamžiky zrození naší „modré planety, vzniku našeho Měsíce, byli jsme vtaženi do doby před 60 miliony let, kdy se Země srazila s velikým meteoritem a následně došlo k vyhynutí většiny vegetace i živočišstva. Toto znamenalo konec éry dinosaurů. Zároveň nám byla promítnuta i animace, jak by se dnes lidstvo mohlo zachránit v případě možnosti další srážky Země s jiným vesmírným tělesem.  Jen neradi jsme opouštěli promítací sál.

Při zpáteční cestě jsme se ještě zastavili v městečku Třebechovice pod Orebem a zde jsme si prohlédli veliký dřevěný betlém i řadu menších betlémků vyrobených ze skla, z těsta, z kukuřičného šustí, vyřezaných ze dřeva. Všechny daly jistě svým autorům spoustu práce a my jsme si tyto výtvory s nadšením.

Jmenovaná exkurze se 5. třídám vydařila, rozšířila dětem znalosti z oborů probíraných ve vyučování a jistě u mnohých podnítila zájem o dění ve vesmíru.

 

AP, RK