Exkurze do planetária v Hradci Králové

05.12.2013 19:22

Ve středu 4.12. se páťáci vydali do Hradce Králové, aby navštívili místní planetárium s hvězdárnou a spestřili si tak výuku přírodovědy. V planetáriu dětem místní pracovníci vysvětlili, jak funguje naše Sluneční soustava, jaké se v ní nacházejí planety a jaký je mezi nimi rozdíl. Také se podívaly na krátký animovaný film, který ukazoval práci výzkumného vozítka na Marsu. Další zastávka byla v planetériu, kde se děti podívaly na zimní hvězdnou oblohu a seznámily se s některými nejznámějšími souhvězdími. V další části exkurze se žáci podívali k dalekohledu, pomocí kterého se pozorují hvězdy. Vzhledem k tomu, že byl den, prohlédly si děti obraz Slunce pomítaná na zeď a mohly tak pozorovat sluneční skvrny, které se na povrchu Slunce momentálně vyskytují. Závěrem se děti seznámili s teluriem a mohly si tak ujasnit, proč probíhá na zemi změna ročních období a jak vznikají jednotlivé čísti měsíce.

Cestou zpět jsme se zastavili v nově opraveném muzeu betlémů v Třebechovicích pod Orebem. Děti si prohldly nově opravenou budovu muzea a hlavně v ní vystavené různé betlémy z celé naší republiky. Ústředním exponátem výstavy byl velký mechanická Proboštův betlém, u kterého mohly děti nahlédnout i do jeho mechanismu a plně tak obdivovat um našich předků. Velkou pozornost teké získla malý obchůdek, který je součástí muzea, a který nabízel různé druhy papírových, ale i jiných, betlémů. Děti v něm utratily poslední peníze a koupvaly si krásné vánoční dekorace.

 

PJ