Exkurze do podniků Zora Olomouc a TOS Olomouc

26.11.2014 08:09

Ve čtvrtek 13. listopadu se třída 8. A hanušovické základní školy zúčastnila exkurze do závodu firmy Nestlé Česko s.r.o. Zora Olomouc a do společnosti TOS Olomouc.

V závodě Zora  nás přivítal Ing. Jindřich Filip z personálního odboru. Seznámil nás s historií závodu Zora Olomouc a firmy Nestlé Česko. Olomoucká čokoládovna ZORA je nejvýznamnějším výrobcem čokolády a cukrovinek v České republice. Pod firmu Nestlé patří i závod Sfinx v Holešově a Carpathia v Prievidzi. Žákům byl následně promítnutý instruktážní film od sběru kakaových bobů po vlastní výrobu čokolády, po jeho skončení byli žákům zodpovězeny jejich dotazy. Na závěr došlo k malé ochutnávce čokoládových výrobků a zájemci mohli navštívit i vzorkovou prodejnu.

Posilněni čokoládou jsme se vydali do společnosti TOS Olomouc, která staví na tradicích výrobce obráběcích strojů, sahající až do roku 1922. Přivítal nás Ing. Homola, který nás seznámil s historií společnosti, výrobním programem a během celé exkurze nás doprovázel. Žáci měli možnost shlédnout výrobu konzolových frézek, byli poučeni o rozdílu mezi frézou a frézkou. V roce 1985 uvedla firma do provozu pružný výrobní systém PVS 400 pro výrobu litinových těles, který dodnes dodává do montáže přesné a kvalitní součásti. Žáci se seznámili s výrobou dílů a komponentů pro zahraniční výrobce obráběcích strojů. Kvalita a technická úroveň klasických i CNC řízených frézek vyráběných v této firmě je známá téměř na celém světě. Na závěr jsme navštívili halu, ve které se vyrobené frézky balili a připravovali k expedici.

Zajímavost exkurze do obou uvedených společností určitě ovlivnila některé žáky při volbě budoucího povolání.

 

 

                                                                                                                                                                                Sv a Zer