Exkurze na Králický Sněžník

18.09.2015 10:02

Ve čtvrtek 17. září se žáci třetích až sedmých tříd hanušovické školy učili opravdu v přírodě.

Ve spolupráci se Správou Chráněné krajinné oblasti Jeseníky jsme ráno vyjeli autobusy až na chatu Návrší. Počasí nám opět přálo, zatímco v údolí řeky Moravy se válela mlha, na Návrší nás spolu s ochranáři přivítalo sluníčko.

Cílem této exkurze byl nejen turistický výšlap, ale hlavně získání vědomostí a poznatků z přírodovědného a vlastivědného učiva. Na jednotlivých stanovištích jsme si při náročném výstupu vždy odpočinuli a pozorovali jsme nejrůznější rostliny a živočichy. Nejvíce děti zaujal prosklený včelí úl, kde mohly rozpoznat v roji včel číslem označenou včelí královnu. Velký úspěch zaznamenali živí draví ptáci. Výklad o jejich způsobu života a lovení byl opravdu zajímavý a poučný. Dozvěděli jsme se, že výr velký vidí osmkrát lépe než člověk, až do vzdálenosti dvou kilometrů rozezná přesné detaily.

Šesťákům  a sedmákům se podařilo vystoupat  až na vrchol \Králického Sněžníku a za tento sportovní výkon byli odměněni nádherným výhledem na panorama Jeseníků s Pradědem. Byli zároveň zkontrolovat pramen řeky Moravy a zjistili, že letošní sucha se zřejmě podepsala i zde, neboť vytékal jen malý pramínek.

Poděkování za tuto zdařilou akci patří všem účastníkům, ale hlavně pracovníkům CHKOJ za jejich poutavý výklad a firmě VOBUS za bezpečnou autobusovou dopravu.

                                                                                                                                                 DP