Fyzikální pokusy pro žáky 1. tříd

05.06.2014 20:57

Dne 30.5.2014 žáci 1. stupně ZŠ Hanušovice zažili hravé dopoledne – jako dárek k nadcházejícímu Dnu dětí. Některé třídy soutěžily ve znalostech, jiné si hrály v tělocvičně a žáci 1. tříd poprvé nahlédli do tajů fyziky. Žáci 8.B – členové fyzikálního kroužku - pro své malé kamarády připravili řadu různých pokusů. Některé pokusy děti jen shlédly, některé si mohly samy vyzkoušet. Jednalo se o řadu jednoduchých pokusů, které si děti mohou zkusit i doma s rodiči. Zkusili jste už někdy třeba do PET lahve nalít trochu octa, přidat špetku sody a na hrdlo lahve rychle nasadit nafukovací balónek? Nebo kelímek od jogurtu naplnit vodou, přiložit kousek výkresu, převrátit takto dnem vzhůru a po chvilce pustit? Nebo do PET lahve probodnout 3 otvory nad sebou, naplnit lahev vodou a pak pozorovat, ze kterého otvoru voda tryská nejdál? A co do talíře nalít mléko, nasypat různá potravinářská barviva a pak doprostřed kápnout jar – uvidíte krásnou hru barev! Nebo si z papíru vystřihněte hvězdičku, její paprsky složte a položte ji paprsky obrácenými vzhůru do misky s vodou .

Ale nejen tyto pokusy byly připraveny – chtěli jsme, aby si děti i zasoutěžily při závodech s balónky a prozkoumali jsme, co dělá plazmová koule.

Prvňáčkům se pokusy líbily a možná už teď se těší na hodiny fyziky, která je za pár let čeká.

 

AP