Ovoce a zelenina do školy

25.01.2016 05:12

Děti z hanušovické základní školy se již šestým rokem účastní celostátního projektu „Ovoce a zelenina do škol“,který je garantován Státním zemědělským intervenčním fondem a financován EU.

Základním cílem celého projektu „Ovoce a zelenina do škol“ je přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny, vytvořit správné stravovací návyky ve výživě dětí a tím zároveň bojovat proti dětské obezitě.

Jako cílová skupina byli po dohodě resortů školství, zdravotnictví a zemědělství zvoleni žáci prvního stupně základních škol, včetně žáků z přípravných a speciálních tříd, kterým je dvakrát měsíčně  zdarma dodáváno čerstvé ovoce a zelenina nebo ovocné a zeleninové šťávy nebo ovocné protlaky.

Hanušovická škola tento projekt velice úspěšně realizuje ve spolupráci se šumperskou firmou MK Fruit s.r.o., která má dlouholeté zkušenosti při práci s  ovocem a zeleninou a dokáže nabídnout produkty nejvyšší kvality. Orientuje se na sezónní produkty a  preferuje české pěstitele.

Děti se vždy na ovoce velmi těší a největší radost mají, když mohou ochutnat hned při vyučování. Opravdovým překvapením byla pro ně poslední dodávka, kdy každá třída obdržela bedýnku plnou skutečně exotického ovoce. Všichni jsme společně ochutnávali, hádali, hodnotili a posuzovali  ty druhy ovoce a zeleniny, kteří mnozí z nás ochutnali poprvé v životě. Kromě tradičního ananasu, čerstvých jahod a pomela si získalo největší oblibu především mango a nashi (tzv. indická hruška). Cukrový meloun a granátové jablko chutnalo některým dětem, ovšem physalis (plody tzv. mochyně) moc nezaujalo. Kromě chuťových buněk jsme zapojili i čichové, když jsme rozpoznávali bylinky- tymián, rozmarýn a petrželku. Ze zázvoru a limetky si někteří připravili lahodný a především zdravý čaj.

Touto velice zdařilou akcí jsme přispěli k naplnění hesla firmy MK Fruit: Zeleninou a ovocem bráníme se nemocem!

                                                                                                                                                 DP