Říjen 2018

07.02.2019 17:18

V letošním školním roce se do kroužku fyziky přihlásili většinou žáci z 6. a 5. tříd. Žáci si zde mohou vyzkoušet řadu pokusů, na které není v hodinách fyziky vždy čas.

V říjnu jsme si pohráli s různými experimenty, týkajícími se atmosférického a hydrostatického tlaku. Efektním pokusem je zcela jednoduchý pokus, kdy kelímek od jogurtu naplníme vodou, povrch překryjeme papírem a obrátíme vzhůru dnem. Voda nevyteče a papír drží jako přilepený.  Také jsme si zkusili nafouknout balónek v PET lahvi. Šlo to ztuha. Avšak jakmile jsme do lahve zavedli brčko, balónek jsme nafoukli raz dva. Oba tyto jmenované pokusy fungují díky atmosférickému tlaku.

Stejně tak je velmi oblíbený pokus, kdy naplníme PET lahev vodou, na hrdlo přiložíme sítko na čaj a lahev otočíme vzhůru dnem. A zase voda nevyteče. Pěkný pokus je i „barevné mléko“ – mléko nalijeme na talíř, na povrch nasypeme trošku různých potravinářských barev a doprostřed kápneme kapku jaru. Naráz se barvy rozvíří a vodní vír trvá několik minut. Za oba tyto pokusy může povrchové napětí kapalin.

Vyzkoušeli jsme si i pokusy s těžištěm tělesa – umíme třeba postavit vejce na špičku – ale máte pravdu – je v tom fígl. Neprozradíme jej – přijďte se někdy podívat!

Pokusy, které v kroužku provádíme, jsou jednoduché a mnohé si děti zkoušejí i doma.