Schůzka 17.5. 2013

22.05.2013 11:03

 

Na dnešní schůzce jsme se nejprve zaměřili na náš zrak a sluch. Zkuste si – jako my – natáhnout obě ruce před sebe, v každé ruce držte zápalku, pak zavřete jedno oko a rychle přibližte obě sirky k sobě. Sirky se nedotkly? Nám taky ne.

Nebo zkuste toto: Zavřete jedno oko, natáhněte ruce před sebe, v jedné držte fix, ve druhé vršek od fixu. A opět rychle ruce přibližte k sobě a nasuňte vršek na fix. Zase jste se úplně netrefili? My taky ne.

Nebo jinak: Zavřete jedno oko, natáhněte zase ruce před sebe, v jedné ruce držte tužku s gumou svisle, ve druhé ruce tužku vodorovně. Zkuste rychle ruce přiblížit a dotknout se vodorovně drženou tužkou gumy na druhé tužce.

Všechny předcházející pokusy si zopakujte s oběma očima otevřenýma a uvidíte, proč máme oči dvě.

Víte o tom, že se zvuk šíří rychleji v pevném prostředí než ve vzduchu? Zkuste si přiložit ucho na lavici a spolužák ať na lavici zaklepe. To je rachot, co? My jsme si přivázali polévkovou lžíci na provázek, na jehož konce jsme ještě přivázali kousek špejlí. Konce špejlí jsme zasunuli do uší a takto zavěšenou lžící jsme naráželi do lavice. Slyšeli jsme krásně znějíc í zvuk jako zvon v kostele. A pokud stejně klepnete lžící o stůl bez takto upevněného provázku, slyšíte zcela jiný zvuk.

Také jsme si vyzkoušeli, co dovede oxid uhličitý. Ve skupinách jsme si zkusili “výbuch“ vlastní sopky. Do kelímků jsme nasypali sodu, přilili trošku jaru, přidali červené barvivo a zalili octem. A sopky nám soptily! Nejvíc sopka, na kterou byla použita lahev od kečupu – úplná Etna!

Také jsme si vyrobili malé tlusté červy – do středu kastrůlku jsme nasypali cukr smíchaný s kypřicím práškem, kolem jsme nasypali vrstvu popela a tuto jsme notně postříkali technickým lihem. Tento jsme zapálili. Cukr začal hořet a z něj „vylézali tlustí červi“!

Ještě jsme si vyrobili „mramorové mléko“. Nalili jsme na talíř mléko, do něj jsme kapátky nakapali různé barvy/potravinářské barvivo/. Nakonec jsme kápli doprostřed jar a pak jsme jen pozorovali hru barev.