Schůzka 18.1.2013

11.02.2013 14:27

18. ledna byly naším tématem – Zajímavosti o lidském těle. Naše tělo nemusíme jen popisovat z hlediska přírodopisu, ale můžeme zjistit, že i naše orgány pracují podle určitých fyzikálních zákonů. Například naše srdce – toto pracuje jako pumpa. Na schůzce jsme spočítali, kolik stahů za minutu udělá naše srdce – v klidu i po námaze a následně jsme vypočítali, kolik litrů krve přečerpá srdce za jednu minutu. Víme totiž, že srdce za jeden stah přečerpá 70ml /tj.0,07litrů/krve. Jestliže máme 80 tepů za minutu – tedy 80 x 0,07 = 5,6l.

Dále jsme testovali naše chuťové pohárky na jazyku a hledali jsme místa, kde nejvíce cítíme chuť sladkou, slanou, hořkou a kyselou. Dělali jsme tedy ochutnávku octa, sladké, slané vody a pelyňkového čaje. Brrrrr!!!!

Testovali jsme i náš hmat, zrak a práci příčně pruhovaného svalstva. Vyzkoušeli jsme si, kolik vzduchu pojmou naše plíce.