Schůzka 19.4. 2013

25.04.2013 15:22

 

Na dnešní schůzce jsme si nejprve pohráli se svíčkami. Vyzkoušeli jsme si, že se dá zapálit knot svíčky i ze vzdálenosti asi 3cm. Předtím ovšem musela svíčka hořet a následně být uhašena. Horké plyny, které se vznášejí nad svíčkou se totiž dají rychle zapálit a pak chytne od nich i knot.

Nebo si můžete postavit dvě hořící svíčky vedle sebe a fouknout mezi ně brčkem – plameny nepůjdou od sebe – ale k sobě!

Hořící svíčku jsme přikryli uříznutou PET lahví a pozorovali plamen. Po chvíli svíčka zhasla. Do hrdla lahve jsme vsunuli kousek kartonu ve tvaru T a znovu zapálili svíčku. Svíčka hořela mnohem déle. Proč? Simulovali jsme – ovšem nedokonale – komín.

Také jsme si pohráli ještě s hustotou – do dvou malých lahviček jsme nalili až po okraj vodu. Do jedné lahve studenou, do druhé horkou – obarvenou. Na lahev s horkou vodou jsme obrátili dnem vzhůru lahev se studenou vodou. Studená voda má větší hustotu, tedy klesala dolů a vytlačovala nahoru obarvenou horkou vodu.

Na závěr jsme si vyrobili ještě z vody, obarveného oleje a soli lávovou lampu.

Také jsme se pokoušeli vyrobit neviditelný inkoust – ovšem jen někomu se to podařilo. Na příští schůzce to musíme vylepšit!