Schůzka 28.2.2013

04.03.2013 11:26

 

A opět tu máme naše nadšence pro fyziku! Na dnešní schůzce jsme se věnovali opět problematice atmosférického a hydrostatického tlaku. A to byste se divili, co takový tlak vzduchu dokáže! Vyzkoušeli jsme si třeba pokus, kdy jsme napustili sklenici vodou a pak jsme ji uzavřeli víčkem, ve kterém byly dva otvory. Obrátili jsme tuto sklenici dnem vzhůru a hleďme – voda nevytéká!

Nebo jsme napustili plnou PET lahev vody, přiložili k hrdlu sítko na čaj, otočili dnem vzhůru – a opět voda neteče!

A do třetice- napustili jsme plný kelímek vody, přiložili na něj kousek papíru, obrátili jsme kelímek i s papírem vzhůru dnem – a zase nejenže voda nevytekla, ale papír drží jako by byl přilepený ke kelímku. Co se v těchto případech děje? Tlak okolního vzduchu je větší než tlak vody v lahvi, sklenici, kelímku, a proto voda neteče.

Také jsme si vyzkoušeli, jak může vzniknout oxid uhličitý a co umí. Do sklenice jsme nalili trochu octa, nasypali sodu – došlo k bouřlivé reakci. Zapálenou špejli jsme vsunuli do sklenice a unikající oxid uhličitý plamen okamžitě uhasil. Také unikající CO₂ můžeme jakoby lít na plamen a tento rychle zhasíná.

Ale akcí dne mělo být dělo z PET lahve střílející pingpongové míčky. Paní učitelce se její dva vzorové výrobky podařily na první pokus, ale ruce našich žáků zase tak šikovné nejsou. Jen pár šťastlivců se dočkalo střílení míčkem. Příště toto musíme napravit!