Schůzka 8.3.2013

13.03.2013 15:32

 

Na naší dnešní schůzce jsme se opět nějakou dobu věnovali úspěšné akci z minula – vyrobili jsme znova děla z PET lahví a vystřelovali pingpongové míčky. Stejně jako minule někteří „akční hoši“ se domnívali, že nejdále dostřelí, když co nejvíce natáhnou gumičky v lahvi. Omyl! Při této akci gumičky praskaly a musely se nainstalovat znova. Nejlepší střelci byli Tonda Šinkovský a Dáša Tihlaříková – ti totiž přišli na to, jak nato! Gumičku natáhnout jen trošku a naráz pustit – a míček létal až do stropu!

Vyzkoušeli jsme si i pár pokusů – například s využitím znalostí o působení atmosférického tlaku. Můžete zkoušet s námi – např. Do dvoulitrové PET lahve vložte nafukovací balonek a zkuste jej nafouknout. Nejde to? Samozřejmě – v lahvi je vzduch a nedovolí vám balonek nafouknout. Ale vložte do lahve brčko a zkuste nafouknout znova. A balonek najednou vyplní téměř celou lahev.

A další pokus – do velkého odměrného válce jsme nalili obarvenou vodu. Nádobu jsme postavili na stůl. Na židli jsme umístili sklenici. Z odměrného válce jsme vedli gumovou hadičku do nádobky umístěné níže – na židli. Do sklenice začala tryskat obarvená voda.

Vyzkoušeli jsme si i další pokus – zapálili jsme dvě svíčky, vzali jsme si brčko a zkusili foukat mezi tyto svíčky. Jak to dopadlo? Plameny svíček nešly od sebe, ale k sobě!

Po zbytek času jsme si vyráběli a pozorovali pomocí lupy své vlastní otisky prstů.