Schůzka 5. 4. 2013

15.04.2013 04:48

 

Na dnešní schůzce jsme se zabrali do tématu hustota. Nejprve jsme si pohráli s vejci – ve skupinách jsme si zkoušeli, kdy může vejce ve vodě – či pořádně slané vodě – plavat, vznášet se nebo se potápět.

A další pokusy? Nalili jsme do jedné lahve po okraj obarvenou vodu, do druhé velice slanou vodu. Lahev s obarvenou vodou jsme postavili na stůl a na ni jsme položili dnem vzhůru lahev se slanou vodou. Co se stalo? Slaná voda má větší hustotu – tedy tato klesá dolů a obarvená voda vystupuje do horní lahve.

Do velké nádoby jsme nalili studenou vodu a do ní jsme dali lékovku s několika hřebíčky. Lékovka plavala. To samé jsme zopakovali, ale s horkou vodou v nádobě – lékovka klesala ke dnu. Proč? Horká voda má menší hustotu než studená.

Do velkých zavařovacích sklenic jsme nalili vodu a do ní jsme po lžičkách kapali různě obarvený olej. Olej má menší hustotu než voda, tedy barevné bubliny rychle stoupaly nahoru. Pak jsme jim trošku „pomohli“ lžicí a vznikaly nám různě barevné ostrovy!

Zkusili jsme si také, jak funguje jar. Každý člen kroužku si pořádně rozmazal po dlaních stolní olej. Pak na ruce dostali jar. A olej dolů jít nechtěl. Proč? Saponát se zachytí na oleji, ale tento zůstane na pokožce, takže je třeba dodat vodu!

Na minulé schůzce zaujaly děti pokusy s válci z obyčejných výkresů – na tyto jsme pokládali knihy a válce unesly téměř 12 kg. Tak jsme si to zkusili ještě jednou - zkoušeli jsme, kolik unesou papírové kvádry, válec ze silnějšího papíru a válce vyrobené z krabic. Tyto unesly 28 kg!!! Už se nedivíme, že obrovské mosty nesou pilíře ve tvaru válců.