Schůzka v září 2013

28.09.2013 19:26

V září jsme se opět začali – my fandové fyziky a pokusů – scházet.  Na schůzkách jsme si pověděli něco o elektrickém obvodu – víme již, co je to paralelní a sériové zapojení. Z kabinetu fyziky jsme pobrali snad všechny žárovečky, vypínače, kabely a ploché baterie a zapojovali jsme jako diví. A divili byste se, co a jak jsme zapojovali! Tato práce se klukům i holkám líbila a tak jsme se do něčeho podobného pustili i na další schůzce.

Ale máme k dispozici i pomůcky od autorů projektu MAT21  - s těmi jsme si také pohráli a leccos jsme vyzkoušeli. Velmi nás zaujala solární stavebnice. Tato obsahuje 2 malé solární panely a tak jsme zkoušeli a měřili - kolik proudu vyrobí, svítí-li na panely Slunce nebo zářivky ve třídě či stolní lampičky.    /Naměřili jsme různé hodnoty – podle počasí a síly slunečního záření v jednotlivých dnech./ Ke stavebnici je zapojen i malý motorek a ten se roztočil vždy, když mu panely vyrobily dostatek elektrického proudu.

Také jsme si prohlédli materiálový kufřík a na internetu jsme vyhledávali informace o různých kovech a jejich využití v praxi.