Schůzky v lednu 2014

10.03.2014 11:31

V lednu jsme se opět dvakrát sešli, abychom si nějak fyzikálně pohráli. Na první schůzce jsme si zase vyzkoušeli elektrování neboť ne každý z těchto pokusů se vždy zdaří – jednak musíte mít čerstvě umyté vlasy, jednak nesmí být vlhko.

Dále jsme si utvořili skupinky a dělali naše oblíbené pokusy s hydrostatickým a atmosférickým tlakem. Zkuste si třeba uříznout PET lahev, na hrdlo navléknout nafukovací balonek a tuto lahev ponořit do vody – balonek se nafoukne.

Nebo si vezměte tuto odříznutou PET lahev a zkuste ji ponořit do vody jednou bez víčka, podruhé s víčkem. A nyní pozorujte, kolik vody se do lahve dostane! Zkuste tuto lahev pomalu vytahovat z vody a zjistíte, jak se v lahvi  - pouze v jednom případě – zvedá hladina tekutiny!

Novou PET lahev zcela naplňte vodou a ponořte ji hrdlem do lavorku naplněného vodou. Uvidíte, že voda z lahve téměř neunikla. Pak do lahve zasuňte gumovou hadičku – hadičkou bude vnikat do lahve velice rychle vzduch a voda prudce vyteče do lavorku. Tento pokus si vyzkoušejte ještě jednou – obrácenou lahev probodněte na jednom místě jehlou a opět voda bude rychle unikat z lahve.

Také jsme si vyzkoušeli efektní pokus se sáčkem od čaje – zapálený se krásně vznese.

A nakonec jsme si vyrobili pěknou vrtulku z výkresu.

Na druhé schůzce jsme si zase pohráli s elektrováním – zkuste si s námi zelektrovat brčko a to pak přiložit na zeď – hned se přichytí. Když zkusíte o vlasy zelektrovat  nafouknutý balónek, tak se tento přilepí ke stropu.

Také jsme si zase vyzkoušeli, co umí atmosférický a hydrostatický tlak. Zkuste si naplnit sklenici vodou, naházet do ní pár matiček, přiložit papír, převrátit sklenici dnem vzhůru a uvidíte, že papír neodpadne! Nebo totéž – místo papíru vložte žárovku!

Nakonec jsme si pohráli s plazmovou koulí - to je naše nová pomůcka zapůjčená z projektu MAT21.   A plazmová koule – to je bezva věc!