Schůzky v listopadu 2013

26.11.2013 11:03

V listopadu jsme si ještě užívali zapůjčené termokamery – opět jsme si vyzkoušeli, jak velké teplo vydávají naši spolužáci, zkoumali jsme objekt naší školy – zkoušeli jsme úniky kolem hlavního vchodu školy, pozorovali jsme projíždějící i odstavené automobily. A opět nejvíce „žhavila“ učebna informatiky  a její zařízení.

Také jsme si ještě pohráli s levitujícím globusem a novou pomůckou – TOKAMAKem.  Je to vlastně reaktor pro atomové elektrárny nového typu. Opravdový TOKAMAK jsme viděli na exkurzi v červnu v Ústavu plazmatu v Praze.

Na následující schůzce jsme si opět připomněli atmosferický a hydrostatický tlak. Ve skupinách jsme si pohráli s PET lahvemi. Naplnili jsme je vodou, propíchli jeden otvor – a jestliže byla lahev uzavřena víčkem – voda nevytékala. Pokud jsme ale lahev otevřeli, z otvoru tryskala voda. Nebo jiný pokus: Na hrdlo PET lahve  zcela naplněné  vodou jsme přiložili sítko na čaj a lahev jsme otočili dnem vzhůru. A voda nevytékala! Nebo: Kelímek od jogurtu jsme zcela naplnili vodou, přiložili list papíru a kelímek otočili – a voda nejen nevytekla , ale i „držela“ papír!

Také jsme si připomněli pokusy s povrchovým napětím tekutin. Můžete vyzkoušet sami: Do talíře nalijte mléko, na několik míst nasypte trošku potravinářského barviva. Nyní doprostřed kápněte pár kapek jaru.  A pozorujte vír barev!