Schůzky v prosinci 2013

08.01.2014 14:36

        V prosinci jsme se opět 2x sešli. Na první schůzce jsme se zabývali elektrováním. Zkuste třít pravítkem nebo hřebenem o vlasy. Potom pravítko přibližte k pingpongovému míčku – a míček před ním utíká! Nebo se zkuste zelektrovaným pravítkem přiblížit k tenkému pramínku vody – pramen se táhne za pravítkem. Nebo si natrhejte kousíčky papírového kapesníčku a přiložte k nim opět pravítko – a útržky se „přilepí“ k pravítku. A to samé se stane s proužky papíru nebo alobalu. Co se to děje? Tělesa se mohou třením dostat do stavu, ve kterém působí silou na jiné předměty. Síla mezi tělesy může být přitažlivá nebo odpudivá.

      A čím jsme se zabývali na druhé schůzce? Hydrostatickým a atmosférickým tlakem.  Vyzkoušejte si s námi – Vezměte si skleněný pohárek, napěchujte do něj papírový kapesníček, sklenici otočte dnem vzhůru a ponořte do vody. Kapesníček zůstane suchý! Nebo: Do zavařovací sklenice dejte svíčku, zapalte ji. Na sklenici položte namočený kroužek papíru a na něj přiložte druhou sklenici dnem vzhůru. Jakmile plamen zhasne, zkuste horní sklenici zvednout. Zvedne se nejen tato sklenice, ale i ta spodní! V nádobách vznikl podtlak a jen tak nepustí!

Další pokusy: Uřízněte PET lahev v polovině, nasaďte na hrdlo nafukovací míček a lahev ponořte do vody!

Uřízněte PET lahev, tuto ponořujte do vody – nejprve se zašroubovaným víčkem, pak bez víčka. Pozorujte, co se stane!

Do skleněné misky s obarvenou vodou vložte svíčku. Tuto zakryjte skleničkou obrácenou dnem vzhůru. Až svíčka zhasne, nasaje se do obrácené skleničky hodně vody.

Zkuste si některý z našich pokusů!