Schůzky v únoru 2014

10.03.2014 11:32

Co myslíte  - vložíme-li do lahve trychtýř  a budeme nalévat vodu do trychtýře – poteče voda do lahve?  Ne vždy! Zkuste na lahev nasadit trychtýř a hrdlo kolem něj utěsnit plastelínou. A teď lijte vodu – a nepoteče! Tlak vzduchu, který je v lahvi, nedovolí vodě přitékat! A potom zkuste vedle trychtýře vložit do lahve i brčko. Opět vše utěsnit plastelínou. A voda teče! Víte, proč? Protože brčkem uniká z lahve vzduch, a proto voda může zaujmout jeho místo!

Nebo si zkuste vyrobit svíčkovou houpačku – Dlouhou svíčku probodněte tenkou jehlicí v polovině. Na konci svíčky odstraňte trochu vosku – musí trčet i na konci knot! Ve vzdálenosti asi 20cm od sebe umístěte 2 stejné sklenice. Na každou položte jeden konec jehlice se svíčkou. Svíčka tak visí ve vzduchu. Zapalte oba konce svíčky. Jakmile začne odkapávat vosk – svíčka se rozhoupá. Podle odkapávání vosku se totiž mění těžiště svíčky!

Také je dobrý pokus s octem a sodou. Do lahve nalijte ocet, přisypte sodu a rychle nasaďte nafukovací balonek. To samé pak udělejte i např. s coca colou!

Do školy nám došla i nová stavebnice od projektu MAT21 – robotická stavebnice. Lze z ní sestavit robota, který vypadá trošku jako E.T. mimozemšťan a dá se různě naprogramovat! Ale sestavit jej není jen tak jednoduchá věc! Ale naši borci to zvládli!