Turistická vycházka na Rychtu

21.10.2019 10:41

Slunce vychází a je pátek 27. 9. 2019, dnes máme jít turistickou vycházku na Rychtu do horních Hanušovic. Když jsem přišla před školu, začalo pršet. Většina učitelů se rozhodla, že zůstanou ve třídě a na turistickou vycházku nepůjdou, ale naše paní učitelka jít chtěla. Cesta na Rychtu nebyla dlouhá ani náročná. Po cestě jsme poslouchali písničky, povídali jsme si, smáli jsme se a někteří i jedli. Za chvíli jsme dorazili na místo, stála tam hezká dřevěná chalupa. Milý pán nás pozval dovnitř. Procházeli jsme místností, kde byly obrazy a fotografie z dřívější doby, dokonce zde byly také recepty na různá jídla. Posadili jsme se ke stolům a čekali, co se bude dít. Zanedlouho přišla paní, která se nám představila a vyprávěla nám o Rychtě. Například jsme se dozvěděli, kdo to byl rychtář a jaké měl povinnosti. Na Rychtě byla také místnost, která vypadala jako třída, lavice tam byli spojené k sobě. Pod lavicí jsme našli starou školní tašku. Prohlédli jsme si i další pomůcky, které se v té době používaly. Po svačině jsme se koukli na půdu, kde bylo vystaveno plno starých hraček a dalších zajímavých věcí. Na Rychtě jsem si to užila a možná se tam ještě někdy přijdu podívat.  

Tereza Svobodová, VIII. B

 

 

Dne 27. 9. 2019 jsme šli na turistickou vycházku do horních Hanušovic na Rychtu. Na Rychtě jsme se dozvěděli spoustu zajímavých věcí o historii. Také jsme šli na prohlídku ručně vyřezaných sošek a obrazů. Nejvíce mě zaujala obecná škola, konkrétně pospojované lavice. V poslední lavici vždy seděl člověk, který nejvíce zlobil, této lavici se říkalo oslí. Po prohlídce přízemí jsme se přesunuli na půdu, kde jsme viděli starý šicí stroj a staré hračky. Turistická vycházka se mi velmi líbila.

Eliška Jelínková, VIII. B

 

S naší třídou jsme šli 27. 9. 2019 na Rychtu do horních Hanušovic. Počasí nám moc nevyšlo, protože pršelo a byla zima. Přes to jsme se rozhodli, že na turistickou vycházku půjdeme a nezůstaneme ve třídě. Na Rychtě se nás ujala paní Marie Pecháčková, která nám vyprávěla o historii Hanušovic a o Rychtě. Dozvěděli jsme se, že kdysi se na Rychtě soudilo. V místnosti, kde jsme seděli, byla menší soudní síň. Také jsme si mohli prohlédnout obrazy na zdech, fotografie a dřevěné sochy, které vyřezával manžel paní Pecháčkové. Zaujal mě obraz, na kterém byl zobrazen náš bývalý prezident Eduard Beneš při návštěvě Hanušovic. Podívali jsme se i do galerie na půdě, která měla dvě patra. V přízemí byli různé starší stroje jako například pračka nebo šicí stroj. O patro výš byly vystaveny staré hračky. Na rychtě se mi líbilo a doufám, že se tam ještě někdy podívám.

Tereza Nováková, VIII. B

 

 

Na turistickou vycházku jsme šli v pátek 27. 9. 2019. Od školy jsme se vydali na Rychtu, nejstarší a kdysi nejdůležitější budovu Hanušovic. Paní Pecháčková nám řekla zajímavé informace o historii Rychty a rychtářství. Na Rychtě byla také místnost, která imitovala prvorepublikovou školní třídu. Dozvěděli jsme se   jaké předměty se dříve ve škole vyučovaly nebo jaké byly učební metody. Později jsme se šli podívat také na půdu, kde byly vystaveny staré hračky, plyšáci, panenky, kočárky a chomouty. Turistická vycházka se mi moc líbila.

Josef Langer, VIII. B

 

 

Dne 27. 9. 2019 jsme si s naší třídou vyšli na turistickou vycházku do horních Hanušovic, kde se nachází místní Rychta. Na Rychtě nás přivítala paní Ing. Marie Pecháčková, zavedla nás do části budovy, kde se nachází hospoda. Tam jsme si posedali a paní Pecháčková nám začala vyprávět o historii Rychty, o její dřívější podobě a o činnostech obyvatelů Rychty. Potom nás zavedla do předsíně a povídala o fotografiích, které viseli na zdech. Na jedné z fotografií byl zobrazen první prezident ČR Tomáš Garrigue Masaryk. Šli jsme se podívat také do historické třídy, kde jsme viděli zajímavé věci. Například staré pravítko, spojené lavice a zvonek, kterým se zvonilo na přestávku. Byly tam také staré tabulky z matematiky a fyziky, na kterých bylo spousta údajů o historických mírách, jako třeba palec, loket, stopa apod. Po prohlídce třídy jsme se vrátili do hospodské části, kde jsme posvačili a šli jsme se kouknout na půdu Rychty. Bylo tam vystaveno plno starých věcí, staré nádobí, hračky, nářadí, popruhy na koně atd. Jakmile jsme si předměty na půdě prohlédli, rozloučili jsme se s paní Pecháčkovou a vrátili jsme se zpět ke škole. Turistická vycházka se mi velmi líbila a rád bych si ji kdykoliv zopakoval, protože tyto akce jsou fajn.

Tomáš Lee, VIII. B.