Vydařená exkurze žáků ve firmě Kostka – kolobka

07.10.2015 07:56

          V úterý 29. 9. 2015 v dopoledních hodinách navštívili žáci 9. A třídy naší ZŠ a MŠ Hanušovice společně s vycházejícími žáky z nižších ročníků pod vedením výchovné poradkyně školy PaedDr. Vladimíry Žídkové a za pedagogického doprovodu třídní učitelky Mgr. Pavly Rulíškové podnik Kostka – kolobka, s.r.o. v Potůčníku.

         Tato společnost je jedním z největších zaměstnavatelů na Hanušovicku. Zabývá se výrobou, prodejem, půjčováním a servisem koloběžek závodních, dětských i pro dospělé vhodné i pro tažení psím spřežením. Specializují se na výrobu silničních i terénních koloběžek. Obchodují se státy od Austrálie až po Švédsko.

        S výrobou koloběžek začali před 15 lety a nyní patří k největším producentům tohoto artiklu na světě. Na rozdíl od řady jiných firem ze svého oboru disponuje i vlastním vývojem. Společnost Kostka – kolobka v současnosti zaměstnává přes 100 lidí. V posledních letech se firma dále rozšiřuje a značka KOSTKA je stále více uznávána i ve světě. Profesionální a dynamický konstrukční tým každým rokem posouvá hranice koloběžek dále a cílevědomě výroba míří na přední příčku mezi světovými výrobci. Denně produkují 100 strojů. Do budoucnosti by chtěli vyrábět 500 koloběžek denně. Roční produkce činí 20 000 koloběžek.

       Ředitel podniku pan Marek Kostka nás mile a ochotně přivítal a provedl nás všemi prostorami od administrativy, konstrukce až po výrobní prostory – plně automatizovanou práškovou lakovnu, odbornou montáž, novou zaplítárnu kol až po expedici. Žáci si vyslechli poučný a vyčerpávající výklad. Během exkurze si všimli, že výrobce používá nejmodernější technologie – laserové řezací stroje, automatické ohýbačky, svařovacího robota apod., které umožňují uplatňovat výrobní technologie v podniku jako např. kovovýrobu, práškové lakování, robotické svařování, laserové řezání 3D laserem. Pozornosti žákům neunikly moderní, elegantní, skládací koloběžky v různých barevných provedeních.

      Během exkurze jsme byli seznámeni s tím, že jízda na koloběžce představuje jednoduchý pohyb, který je vhodný pro všechny věkové kategorie. Pravidelnou jízdou na koloběžce se docílí tvarování svalů dolních končetin a dochází ke zpevnění bočních zádových svalů a hýždí. Aktivním způsobem jízdy se zapojují svalové partie, jež nejsou při běžném pohybu využívány. Tím dochází ke stabilizaci kyčlí a trupu, současně i k postupnému odstranění bolesti zad. Pohyb na koloběžce nezatěžuje klouby, jde o vhodnou formu hubnutí a tvarování postavy. Na své si přijdou i aktivní profesionální sportovci, ale hlavně běžní obyčejní lidé formou aktivního odpočinku.

       Pokud se chcete řítit malebnou jesenickou krajinou na originálních a kvalitních koloběžkách s pocitem volnosti a svobody, zavítejte jako naši zvídaví žáci do firemní prodejny Kostka – kolobka v Potůčníku, kde lze zakoupit i náhradní díly a příslušenství ke koloběžkám. Zajisté neodoláte, podobně jako naši žáci, možnosti si vyzkoušet jízdu na koloběžce s tím, že by to mohl být pro mnohé z účastníků exkurze vysněný dárek pod vánoční stromeček.

      Exkurze se dětem velmi líbila, zvláště pak závěrečná jízda na pestrobarevných koloběžkách různé velikosti na asfaltovém hřišti. Svým motivujícím obsahem přispěla ke správnému výběru střední školy v rámci důležitého životního kroku – volby budoucího povolání.

 

 

                                                                                                                                             PaedDr. Vladimíra Žídková

                                                                                                                                             výchovná poradkyně školy