Exkurze PVE Dlouhé Stráně

 

V pátek 10. října jsme se šesťáky vydali na exkurzi PVE Dlouhé Stráně, která se nachází v masivu Hrubého Jeseníku a patří v současné době k jedné z nejnavštěvovanějších technických zajímavostí v České republice.

Cestou k elektrárně jsem ve ski-areálu Kouty nad Desnou vyzvedli průvodce, kterého zajišťuje společnost A3 sport a který nás po celou dobu exkurze doprovázel. V hlavní budově elektrárny jsme se podívali na instruktážní film o elektrické soustavě v naší zemi. Dozvěděli jsme se, že v současné době je hlavní část elektrické energie u nás produkována tepelnými elektrárnami, na druhém místě jsou leketrárny atomové a na třetím místě, co do produkce elektrické energie, jsou elektrárny vodní.

V druhé části instruktážního videa jsme se seznámili s vlastní historií stavby PVE Dlouhé Stráně, dozvěděli jsme se, jaké jsou hlavní funkce této elektrárny a čím je tato elektrárna v porovnání s ostatními unikátní. Po promítání nám průvodce vysvětli základní principy fungování PVE Dlouhé Stráně a odpovídal na otázky.

Potom jsme se přesunuli do podzemní kaverny, kde jsme navštívili nejvyšší patro a prohlédli si vrcholy rozběhových motorů turbín. Všichni jsme byli ohromeni velikostí podzemních prostor a také tím, že celá elektrárna pracuje pod dohledem minimálního množství pracovníků (celkem jich v elektrárně pracuje jenom 29).

Po prohlídce podzemí jsme se vydali na prohlídku hráze dolní nádrže. Z vrcholu hráze jsme si mohli prohlédnout takřka s ptačí perspektivy obslužných objektů v areálu elektrárny a líbilo se nám, jak jsou všechny citlivě zasazena do okolní přírody.

Potom jsme se autobusem vydali po 11 km dlouhé cestě na horní nádrž, jejíž koruna se nachází ve výšce 1351 m.n.m. Velikost horní nádrže s obvodem takřka 1.5 km je ohromující a představa takovéto stavby na vrcholu hory je až neskutečná. Celou prohlídku korunovalo počasí, které nám mimořádně přálo a mohli jsme si tak prohlédnout krásné panorama Hrubého Jesení a který se vypínal nad inverzní oblačností, která zakrývala okolní údolí až k Šumperku.

Myslím si že exkurze byla velmi vydařená a že pro žáky to byl velmi zajímavý zážitek korunovaný nádhernými výhledy na majestátní pohoří Hrubého Jeseníku.

Fotogalerie: Exkurze PVE Dlouhé Stráně